Noorte riskikäitumise ennetamine - külas Märt Treier 07. veebruar valdek.rohtma

Maanteeametilt Eesti koolidele tasuta noorte riskikäitumise ennetamise koolitusel „Georgi ja Kaspari lugu“ ei ole midagi enneolematut; ikka räägitakse, kuidas vältida liiklusõnnetustesse sattumist, missugused on ohud, analüüsitakse erinevaid olukordi. Eelnevatest kohtumistest erinevaks tegi selle koolitaja ja õppefilmide autor Märt Treier. Vahetu suhtlemine noortega, noortepärane keelekasutus, isegi ülevoolavalt humoorikas teemade käsitlus pani kõiki kuulama. Näiliselt lõbusa esituse taga olid siiski väga valusad teemad: teismeliste noorte iseendaga hakkamasaamine, sõbrad, peod, kõrgendatud tähelepanuvajadus. Kuigi pooleteise tunni vältel räägiti paljust, lootis külaline, et kõlama ei jäänud mitte niivõrd alkoholi ja õnnetustega seotu, vaid suhted sõpradega, soov neid leida, usaldada, aidata.

8. ja 9. klassi õpilaste järgmiseks päevaks settinud mõtted on kirja pandud korrektuurita.

• Jutt oli kaasahaarav ja põnev. Head videonäited ja elu üle järele mõtlema panevad lood. Tabas ära noorte mõtteviisi.
  • Eilne loeng oli väga tore ja ilmselt üks paremaid, mida kuulnud olen. Märt Treier oli huumorimeelne, kuid ta oli ka asjalik ja samas üsna tõsine. Ta sai räägitud, mis ta rääkima pidi, aga ta lähenes sellele teemale nii, et kuulajad olid huvitatud.
  • Märt Treier tegi nalja rääkides lugusid meie vaatenurgast. Siiski suutis ta ka selle teema meie klassile tõsisel toonil selgeks teha. Seda oli huvitav kogeda. Võin väita, et meile midagi kindlasti kahe kõrva vahele jäi. Märt Treier on inimene, kelle loengut võiksime kuulata tundide viisi. Ootan teda tagasi.
  • Ma jäin loenguga väga rahule. Märt Treier jutustas huvitavalt ja tegi palju nalja, kuid kui oli vaja, siis oskas ta ka tõsiselt jutustada. Minu arust oli loeng vajalik, sest meil on koolis palju õpilasi, kellega võiks sama juhtuda. Ma loodan, et nad võtsid loengut kuulda ja et kellegagi midagi sellist ei juhtu.
  • Ta küsis palju meie arvamust.
  • Tänud Märt Treierile!
  • Külaline oskas teha loengu selliseks, et kellelgi polnud igav. Sain väga palju teada, mis võib juhtuda, kui inimesed joovad ja lähevad purjus peaga autoga sõitma. Ma sain teada, et palju olulisem on leida mõni tõeline sõber, kes on sul alati olemas.
  • Ükskõik kui lõbus või perfektne elu sul on, võib see muutuda ühe vale otsuse pärast. Mõtle hoolikalt, keda sa enda sõbraks nimetad ja mõtle sellele, kas sa ise oled hea sõber.
  • Sellest loengust õppisin, et lihtsam on jääda reaalsusesse, sest see on ohutum. Parem on mitte juua alkoholi. Kui keegi läheb või tahab minna purjus peaga sõitma või tahab minna kaasa kellegagi, kes ei tunneta enam nii hästi reaalsust, siis tuleb teda takistada. Noored peaksid rohkem väärtustama enda elu ja teiste elusid, sest on vaid üks elu. Noored peaksid enne tegutsemist mõtlema. Taolisi loenguid peaks olema koolis rohkem ja nad peaksid põhinema päris elu näidetel.
  • Märt Treier suutis väga hästi kõik õpilased endaga vestlusse kaasata. Ta rääkis väga huvitavalt ja paeluvalt ning suutis tähelepanu endal hoida. Ükskõik, mis elus juhtub või mida keegi praegu läbi elab, ikka peab teadma, et elu läheb edasi ja ei tohi alla anda. Elus tuleb ette palju raskusi, aga see ei ole veel maailma lõpp. Oma sõprade eest peab hoolitsema ja ette vaatama, kui nad endaga ise hakkama ei saa. Üks otsus mitte vahele sekkuda võib tuua tagajärjed, mis kestavad elu lõpuni. Märka teisi enda ümber ja aita neid, kes seda vajavad.

• Ta küsis palju meie arvamust.
  • Tänud Märt Treierile!